Hlási sa O Slovo Slovenská Wikipédia 35.na SVETE.

Autor: Róbert Lešš | 26.11.2015 o 16:53 | Karma článku: 2,90 | Prečítané:  152x

Otvorená slovenská online encyklopédia so slobodným obsahom, ktorý môže každý používať, pridávať a meniť.

Slovenská Wikipédia je slovenská jazyková verzia Wikipédie. Bola založená v septembri 2003[1], aktívnou sa stala v lete 2004. Občasné skokové nárasty počtu článkov o stovky až tisíce súvisia predovšetkým s automatickým vytváraním článkov pomocouinternetových robotov. Takto boli importované napríklad články z databázy Filit, heslá Encyklopédie astronómie alebo biografické články systému OSUD. Momentálne má slovenská Wikipédia 207 277 článkov.Prvých tisíc článkov slovenská Wikipédia dosiahla v septembri 2004,[2] 15 tisíc článkov v septembri 2005, 50 tisíc .

 

 

Slovenská internetová encyklopédia Wikipédia prekonala začiatkom februára tohoto roku hranicu 200-tisíc článkov a zaradila sa na 35. miesto medzi národnými Wikipédiami na svete.

Slovenská Wikipédia má priemerne 22 miliónov zobrazení za mesiac, čo znamená, že v prepočte na všetkých obyvateľov Slovenska vrátane dojčiat každý použije nejaké heslo alebo hľadá informácie z encyklopédie štyri razy mesačne.

Na tvorbe článkov a úpravách sa podieľa mesačne približne päťsto ľudí, z toho približne tridsať je mimoriadne aktívnych, hovorí Michal Matúšov, spoluzakladateľ a predseda organizácie Wikimedia SK, ktorá podporuje tvorbu a používanie obsahov Wikipédie na Slovensku. Autorom alebo redaktorom môže byť každý človek s prístupom na internet.

„Z tých päťsto ľudí urobí každý aspoň jednu úpravu mesačne. Najaktívnejší aj vyše sto,“ vraví Matúšov.

Pozor na presnosť a pravdivosť

Matúšov momentálne študuje informatiku na univerzite a venuje sa esperantu. Wikipédiu používa denne.

„Hneď ako zapnem počítač, pripojím sa na Wikipédiu a upravujem články. Používam ju aj počas skúškového obdobia a pri štúdiu. Je to jeden z mojich prvých zdrojov. Môžem porovnať informácie v knihách s Wikipédiou a hneď upravovať články alebo dopĺňať aj so zdrojmi,“ hovorí.

Mladý šéf Wikimedie SK spomenul príhodu priateľa, ktorý si nemohol požičať knihu z univerzitnej knižnice domov, tak ju priamo na mieste spracoval do Wikipédie a potom použil pri štúdiu.

Matúšov upozornil, že Wikipédia je otvorená internetová encyklopédia. Jej princípy dovoľujú komukoľvek s pripojením na internet a webovým prehliadačom meniť jej obsah. To znamená, že všetko, čo nájdete, môže, ale nemusí obsahovať úplné, presné ani spoľahlivé informácie.

„Obsah kontrolujú len užívatelia. Samozrejme, sú ľudia, ktorí články kontrolujú a zisťujú, či nedošlo k vandalizmu alebo niekto nevymazal obsah,“ povedal.

Zdôrazňuje, že Wikipédia by mala byť len jedným zo zdrojov. Užívatelia by si mali informácie overovať a kontrolovať, či článok obsahuje dostatok rôznych zdrojov, referencií. Mali by sledovať aj upozornenia, napríklad že chýbajú zdroje alebo že obsahujú nedôveryhodné informácie. Články, ku ktorým nepribudnú ani po čase zdroje alebo overené informácie, vymazávajú.

V niektorých štátoch, napríklad v Nemecku, kde sú veľké komunity, majú špeciálnych dôveryhodných užívateľov, ktorí označujú niektoré články, napríklad spojením overená verzia, ktorá by už mala byť bez chýb.

Neutrálny a vyvážený postoj

Informácie na Wikipédii môžu porušovať zákony niektorých krajín, upozorňuje sk.wikipedia v časti o vylúčení zodpovednosti. Obsah Wikipédie je uložený na serveroch na Floride v USA, kde je právo na zverejňovanie informácií chránené americkými pravidlami. Wikipédia upozorňuje, že nezodpovedá za prípadné porušenie zákonov inej krajiny.

„Dali sme si urobiť právne analýzy. Zákony aplikujeme prísne, aby sme mali istotu. Niektoré veci preto na Wikipédiu nevešiame,“ hovorí Matúšov.

Eiffelovka áno, ale osvetlená už nie

Ako príklad rozdielnosti zákonov v niektorých krajinách uviedol autorský zákon v súvislosti so zverejňovaním fotografií architektonických diel. Na Slovensku, ale nie len tu, je výnimka, takzvaná sloboda panorámy, ktorá umožňuje fotografovať a zverejňovať dielo trvalo umiestnené na verejnom priestranstve aj bez súhlasu autora.

„Napríklad Eiffelova veža. Autor zomrel, je to slobodné dielo na verejnom priestranstve, môžete ju použiť. Ale stačí, aby umiestnili na Eiffelovku svetlá (odvodené dielo), a fotografiu veže v noci nemôžeme uverejniť, pretože sloboda panorámy vo Francúzsku neplatí,“ vysvetlil Matúšov.

Je Kristus Boží syn?

Redaktori sa riadia neoficiálnymi pravidlami a zásadami. Jednou z najdôležitejších je tá, že Wikipédia nie je „kazateľnica“ ani miesto pre propagandu a reklamu. Najvyššou zásadou pre autora je neutrálny a vyvážený postoj.

„Napríklad tvrdenie, že Ježiš Kristus je Boží syn, je pohľad jednej strany. Riešime to tak, že pri takomto hesle uvádzame, že Ježiš je kresťanmi považovaný za Božieho syna,“ vysvetlil Matúšov.

Obmedzenie prístupu k niektorým heslám s obrázkami, ktoré nie sú vhodné minimálne pre istú vekovú skupinu užívateľov, napríklad deti, je vo sfére otvoreného internetu neriešiteľné. Matúšov hovorí napríklad o obrázkoch pohlavných orgánov. To by však podľa neho mali riešiť rodičia filtrami v počítači.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

SVET

Sochy ničia na Ukrajine aj v Poľsku, pokračujú Američania

V Amerike sa šíri ničenie sôch z čias občianskej vojny.


Už ste čítali?